רוני והנס של היוגה

יוגה לנשים ותינוקותרוני הייתה ילדה אסתמתית שאימה ניצולת השואה חיה איתה בסימביוזה מחניקה. במשך השנים, ככל שגברו הציפיות ממנה, כך גברה האסתמה ואיתה רגשות האשם על שהיא לא מספיק מְרָצָה את האם. רק כשיצאה את הבית בגיל מבוגר יחסית ועברה לגור במעונות של האוניברסיטה, התלות הלכה ונעלמה, ואיתה גם האסתמה.
למרות הכול, היחסים עם האם נשארו קשים, וגם היום, כשרוני מרוככת יותר ואנחנו מעלות את הנושא על כוס קפה בדשא ביתה המקסים, היא עוברת לנשימה כבדה, כאילו חסר לה אוויר.

כשרוני הגיעה אליי לפני כחצי שנה לשיעורי יוגה לנשים הרות היא הייתה בת 42, עטורת תארים אקדמיים למכביר, אבל גולת הכותרת של ההופעה שלה הייתה הבטן ההריונית. רוני הרתה לראשונה בגיל 42. הקושי הראשון שלה היה חוסר ההתחברות אל ההיריון, למרות האושר הגדול והאהבה שהביאו לעולם את ההיריון הזה. רוני הרגישה מנותקת מנטאלית מן ההיריון.
כשהיא מתארת את התהליך שחוותה עם היוגה, היא משתמשת במילים אלו: "תחילה התחברתי אל עצמי. אותן נשימות עמוקות והתכנסות פנימה אפשרו לי להביט אל גופי פנימה, להקשיב לנשימה ולנשמה שלי, לטהר את ההכרה ולהגיע בצלילות הדעת לרגיעה של כל מערכת העצבים, להזרמת דם רווי חמצן ואנרגיה, לכל הגוף וגם לעוברית. הנשימות בליווי הדמיון המודרך הביאו אותי לשלווה ולתחושת נועם שרק מהן יכולתי לפתח יחס אל העוברית.
בעת תרגולי הנשימה ותנוחות היוגה הרגשתי כאילו גם העוברית שותפה לתחושות. הפכנו לגוף אחד. אחרי כל תרגול, העולם נראה לי מואר יותר, נקי יותר, מלא אהבה. רק אז התחלתי לצייר את התחושות שלי כהתחדשות, כהארה".

רוני הגיעה לחדר לידה רווית חמצן ופראנה (אנרגית החיים של הטבע). כל צוות חדר הלידה התעניין בנשימות אותן נשמה וכולם שאלו איך זה שהיא רגועה כל-כך ושופעת אומץ ושליטה עצמית. היא רק אמרה להם: "עבדתי על זה".
רוני מתארת את רגע הלידה כאושר גדול ואת שיאו כשהניחו על ביטנה את "התינוקת" (עד אז קראנו לה "העוברית"). היא הרגישה מייד שהקטנה היא חלק ממנה, שהן מכירות זה מכבר, שהן נשמו ביחד. בתחושה שלה גם התינוקת הביטה בה במבט שאמר: "אני מכירה אותך. כבר עשינו יחד יוגה…" ושוב פקדה אותה תחושת ה"הארה" כפי שהיא מכנה זאת.
פגשתי את רוני לצורך השיחה הזו כאשר מיכל (זה שמה של "העוברית") בת חודש. "בואי תראי את הנס של היוגה" – כך קידמה את פניי. גם היום הן נושמות ביחד, מיכל מונחת על ביטנה של רוני – אבל מבחוץ, והן אפילו מסכימות שהסבתא תפנק את שתיהן.